Otvorená samospráva fikcia alebo skutočnosť?

24. novembra 2010, rfuto, Nezaradené

kapitola_3Obstarávať cez internet je jednou z vecí otvorenej samosprávy, ale nie hlavným a jediným atribútom ako sa nás snažia niektorí presvedčiť. Pred voľbami nás väčšina kandidátov, ktorí sedeli doteraz v zastupiteľstve presviedčajú, že práve oni sú najtransparentnejší a otvorení svojim voličom.

Ruku na srdce, skúste si spomenúť na meno aspoň jedného poslanca z Vášho volebného obvodu, ktorý háji vaše záujmy v mestskom a miestom zastupiteľstve. Predpokladám, že si nespomeniete. Poslanci, starostovia a primátori po voľbách stratia záujem o nás voličov.

Osobne zástavám názor, že poslanec, starosta, primátor by mal väčšinu času pri výkone svojho mandátu stráviť v uliciach svojho volebného obvodu, mestskej časti či mesta. Jedine tak môže skutočne vedieť čo voličov trápi. Keby poslanci nevyšli do ulíc iba pred voľbami tak by vedeli, že Petržalčanov trápi veľké množstvo komunálnych problémov. Verím, že by naše parkovanie, cestovanie a stav chodníkov, ciest a vodných plôch vyzeral inak. Ja sa o názor voličov zaujímam a z toho dôvodu nebudem sedieť iba v kancelári, ale stretnem sa s Vami priamo v teréne.

Za otvorenú samosprávu považujem takú samosprávu, ktorá nemá problém rokovať o veciach verejne. Myslím si, že on-line prenosy zo zastupiteľstva a uverejňované pozvánky na verejné rokovanie v regionálnej tlači priblížia prácu poslancov a starostu voličom. Dobré zastupiteľstvo sa nemusí báť dohľadu verejnosti.

Vieme ako voliči o čom sa rokuje na jednotlivých komisiách zriadených zastupiteľstvom? Predpokladám, že nie a preto k otvorenej samospráve patrí účasť nás obyvateľov na rozhodovaní jednotlivých komisií. Vo väčšine prípadov komisie tvoria poslanci, ktorí sú politickými zástupcami a preto im pri rozhodovaní chýba triezvy ľudský pohľad. Osobne zastávam názor, že koľko poslancov bude v komisii, toľko občanov bude hájiť hlas voličov. Myslím si, že by malo ísť o čestnú funkciu a komisie občanmi sa budú obsadzovať na základe náhodného výberu s prihlásených záujemcov.

Nestačí zriadiť deň otvorených dverí u starostu. V rámci otvorenej politiky by mal starosta počúvať názor občanov v uliciach. Pre potreby svojho rozhodovania by mal starosta zriadiť aj komisiu poradcov z obyvateľov mestskej časti. Byť poradcom starostu je podľa mňa pre obyvateľa mestskej časti čestná funkcia. V rámci otvorenej politiky musí starosta zverejniť všetky svoje rozhodnutia, odôvodniť ich či uverejniť všetky zmluvy, ktoré podpíše v mene mestskej časti.

Takto si ja osobne predstavujem otvorenú samosprávu a budem robiť všetko preto, aby som tento model uplatnil v praxi.